Aston Martin Tarihçesi


Aston Martin, bir İngiliz otomobil üreticisidir. Adını şirketin kurucusu olan Lionel Martin’den alır. Aston Martin otomobilleri tamamen el yapımı olup, üzerlerine, en son parçayı monte eden işçinin adı yazılır. Araçta plastik madde kullanılmadığından küllük, düğmeler ve havalandırma ızgaraları alüminyumdan imal edilir.

Ford, film kahramanı İngiliz ajan James Bond’un efsanevi otomobilini de üreten Aston Martin’i sattı. Kuzey Amerika operasyonları büyük güçlüklerle karşılaşan Ford, James Bond filmlerinde sıklıkla kullanılan Aston Martin’i, 924 milyon dolara motor sporları girişimcisi David Richards’ın önderlik ettiği bir yatırım grubuna sattı.
İngilizlerin önderlik etiği yatırım grubunun diğer büyük ortakları arasında, Kuveyt sermayeli Invesment Dar ve Adeem Investment de bulunuyor. 1913’te Londra’da küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulan Aston Martin, el yapımı spor otomobilleriyle, yaklaşık 100 yıldır geniş bir hayran kitlesine sahip. Ford, ilk kez altı ay önce markayı satma sinyalleri vermiş, o tarihten itibaren pekçok önemli grupla satış için görüşmüştü.

MARKALARINA ODAKLANACAK

Aston Martin’in satışının ardından, Ford’un ana markalarına odaklanmak için yeterli kaynağa sahip olacağı söyleniyor. El yapımı spor araçlarıyla bilinen Aston Martin, yılda 5 bin otomobil üretiyor. İlk Aston Martin otomobil 1914’te üretmişti. Otomobillerin fiyatı ortalama 100 bin dolar civarında bulunuyor. David Richards, dünyanın en ikonik markalarından birine sahip olmanın büyük heyecan verdiğini belirterek, çok önemli fırsatlar gördüklerini söyledi. Daha önceleri aralarında dünyaca ünlü Fransız moda markası Louis Vuitton’un da bulunduğu birçok firmanın adı Aston Martin’i almak isteyenler arasında gösterilmişti. İngiliz yatırım firması Doughty Hanson da Aston Martin’i satın almak istemişti.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/motorlu-araclar/25403-aston-martin.html#ixzz3rDjnuET9

Bir Cevap Yazın