Chevrolet Tarihçesi


Louis Chevrolet, 1878 yılında İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kentinde dünyaya geldi. Bir saatçinin oğlu olan ve mühendislik tutkusunu babasından miras alan Louis, bir erkek çocuk olarak, sürekli eline geçen aletlerin parçalarını inceliyor, çalışma prensiplerini anlamaya çalışıyor ve onları geliştirmek için yollar arıyordu.

11 yaşında bir bisiklet tamircisinde çalışmaya başladığında ise ikinci tutkusu olan hızla tanıştı. Diğer bütün çocuklar gibi, ilk kez bir yokuştan hızla aşağıya indiği anda duyduğu heyecanı asla unutmayacaktı. Fakat o anda birçoğumuzun aksine, bir bisikleti nasıl daha hızlı bir hale getirebileceğini düşünmeye başladı.

Louis çok sayıda bisiklet üretip bisiklet yarışlarına katılmaya, ve bu yarışlardan elde ettiği parayla da altı erkek ve kız kardeşine destek olmaya başladı.

Amerikalı emlak patronu Vanderbilt, üç tekerlekli motosikletini tamir ettirmek için Louis’in dükkanına geldiğinde, yıllardan 1896 idi. Louis motosikleti tamir etti ve Amerika’daki ilk servetini elde etmesi için onu teşvik eden Vanderbilt’’i oldukça etkiledi.

Yarışçı süper star
1901 yılında Louis, New York’a taşındı ve bir teknisyen ve tasarımcı olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Dion-Bouton için çalışmaya başladı.

Louis’in otomobil tutkusu daha çok tasarlamak ve yarıştırmak üzerineydi.

1905 yılında bir mili 52.8 saniyede kat edip bir hız rekoru kırarak ilk büyük otomobil yarışını kazandı. Aynı yıl, onu uluslar arası bir süperstar haline getirecek olan bir Amerikan yarışında elde edeceği 15 yıllık galibiyet serisinin de başlangıcıydı.

1911 yılında Louis şöhretini, General Company of New Jersey’in sahibi Bill Durant’ın ortaklığıyla kendi otomobil üretim şirketini kurmak için kullanmaya karar verdi ve böylece Chevrolet Motor Car Company (Chevrolet Otomobil Şirketi) efsanesi de başlamış oldu.

3 Kasım 1911 tarihinde Chevrolet Motor Car Company üretim hayatına başladı.

Bir şirketin kurulması
Louis artık, her zaman rüyasını kurmuş olduğu otomobilleri tasarlama şansına sahipti.

Daha yüksek mühendislik eseri ve diğerlerinden çok daha güvenli otomobiller üretmek istiyordu. Bu otomobillerin insanların büyük çoğunluğunun satın alabileceği fiyatlara mal olması da Louis’in bir diğer isteğiydi.

Chevrolet markası, Ford’un T Modelini en çok satan otomobiller listesinin 1. sırasından indirerek büyük bir başarıya imza attı.

Bugün belki bir çok insan Louis ismini bir otomobil yarışçısı olarak hatırlamasa bile, O’nun şirketi artık dünyaca ünlü bir şirket haline geldi. Chevrolet olarak atalarımızla gurur duyuyoruz ve en üstün özellikli otomobilleri en düşük fiyata mal etmek olan Louis’in prensiplerini de sonsuza dek takip ediyor olacağız.

Chevrolet Modelleri:
2011 Chevrolet Cruze LTZ
2011 Chevrolet Aveo RS
2010 Chevrolet Volt
2010 Chevrolet Spark
2010 Chevrolet Equinox LTZ
2010 Chevrolet Corvette Grand Sport
2010 Chevrolet Camaro
2009 Chevrolet Matiz
2009 Chevrolet Cruze
2009 Chevrolet Corvette ZR1
2009 Chevrolet Corvette GT1 Championship Edition
2009 Chevrolet Corvette Convertible
2009 Chevrolet Corvette
2009 Chevrolet Aveo5 LT
2008 Chevrolet Orlando Show Car
2005 Chevrolet Corvette C6-R

Bir Cevap Yazın