Kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin


Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi durumunda, kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor. Bu yüzden kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin.

1445533785137
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2012 yılında yürürlüğe aldığı, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara, kış lastiği kullanma zorunluluğu getiren uygulama 1 Aralık tarihinde tekrar başlıyor. Lastiklerin araçların yere temas eden tek noktaları olduğu için güvenlik açısından büyük öneme sahip. Bu yüzden mevsim koşullarına uygun lastik kullanımı can ve yol güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Özellikle hava sıcaklığının +7 derecenin altına düşmesi durumunda, kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor. Kış lastikleri ıslak, karlı ve buzlu zeminde meydana gelebilecek kazaların önüne geçmeyi, yaya ve yol güvenliğini sağlamayı kolaylaştırıyor. Kış lastikleri özel hamur karışımları sayesinde düşük sıcaklıklarda bile maksimum performans gösteriyor. Bu yüzden sıcaklıklar düştüğünde dahi sertleşmeyerek, yol üzerinde tutuşu artırıyor. Kış koşullarında kullanılan yaz lastiği, araçların fren mesafesinin bu sebeple uzamasına ve virajlarda merkezkaç kuvvetinin etkisi ile dışarıya doğru savrulmayı artırıyor.

Fren mesafesini kısaltıyor

Kış lastiklerinin takılı olduğu araç ile karla kaplı bir zeminde 50 km/s hızla giderken 35 metre’de durabilirken, standart bir lastikte bu fren mesafesini 8 metre artar. Buzlu bir zeminde ise 30 km/s süratte standart bir lastik ile fren mesafesi 68 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 57 metreye kadar düşer.

Bir Cevap Yazın